۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 1601
  • 25 ژوئن 2020 - 23:01
  • 206 بازدید
  • ارسال توسط :
رئیس دادگاه عمومی کشکوییه:
مجازات های جایگزین، کاهش ۵۰ درصدی جمعیت کیفری را در پی داشته است
🔻به گزارش خبرنگار کشکوخبر،از ابتدای تیرماه سال ۹۸ تا ابتدای تیرماه سال جاری ۸۲۰ پرونده وارد دادگاه عمومی کشکوییه شده است.
🔻رئیس دادگاه عمومی کشکوییه در گفتگو با خبرنگار کشکوخبر به مناسبت هفته قوه قضاییه ضمن گرامیداشت سالروز شهادت آیت الله دکتر بهشتی و یاران باوفایش در انفجار حزب جمهوری اسلامی در سال ۶۰ ، گزارشی اجمالی از عملکرد این اداره در سال ۹۸ بیان نمود.
🔻اویس ریاحی با اشاره به این که از ابتدای تیرماه سال ۹۸ تا ابتدای تیرماه سالجاری ۸۲۰ پرونده وارد دادگاه عمومی کشکوییه شده است گفت: از این تعداد بر ۷۴۴ پرونده مُهر « مختومه» خورده است.
🔻وی یادآور شد: این در حالی است که در دادگاه کشکوییه که در خرداد سال ۹۷ راه اندازی شده است، در اولین سال راه اندازی ۱۲۰۰ پرونده مورد رسیدگی قرار گرفته است و کاهش تعداد پرونده های ورودی در سال ۹۸ بیانگر این موضوع است که این دادگاه هم راستا با سیاست های جدید قوه قضاییه به ریاست آیت الله رئیسی، و بعد از ابلاغ دستورالعمل های جدید از سوی ایشان، حل و فصل دعاوی نه چندان مهم، حتی الامکان بدون تشکیل پرونده را در دستور کار قرار داده و از سوی دیگر، در ۸۰ درصد موارد با مجازات های جایگزین، ۵۰ درصدکاهش جمعیت کیفری را سبب شده است.
🔻به گفته وی، تکریم ارباب رجوع، دقت و سرعت عمل در رسیدگی به دعاوی و جلوگیری از اطاله دادرسی از دیگر مواردی بوده است که در این دادگاه از اولویت های اساسی بوده است.
🔻وی با اشاره به این که دادگاه کشکوییه یک دادگاه عمومی است خاطر نشان کرد: این بدین معناست که قاضی دادگاه هم کار تعقیب، و هم تحقیق و صدور و اجرای حکم را انجام می دهد.
وی توضیح داد: این در حالی است که در دادگستری ها وظیفه تعقیب به عهده دادستان و وظیفه تحقیق بر عهده بازپرس است و دادگاه نیز پس از اثبات جرم و انجام بررسی و تعیین وقت رسیدگی، حکم را صادر می کند اما همان گونه که گفته شد این وظایف در دادگاههای عمومی بر عهده یک قاضی است و بر این اساس، ویژگی اصلی دادگاههای عمومی رسیدگی سریع به پرونده ها می باشد.
🔻ریاحی برخورد با شکارچیان و متجاوزین به اراضی ملی را همچون گذشته یکی از رویکردهای بسیار مهم دادگاه کشکوییه برشمرد و تأکید کرد: رئیس دادگاه به عنوان مدعی العموم کوچک ترین مماشاتی با متخلفین نخواهد کرد.
🔻رئیس دادگاه عمومی کشکوییه، سرقت های خرد را همچنان یکی از چالش های پیش روی این دادگاه برشمرد و گفت: رعایت اصول ایمنی در حفاظت از مان مسکونی و محل کار، و پیشگیری از سرقت، از مهم ترین و کم هزینه ترین اصولی است که راه سرقت را برای سارقان مسدود و اموال آنان را از دستبرد مصون می دارد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*