۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 2627
  • 01 مارس 2022 - 13:15
  • 130 بازدید
  • ارسال توسط :
از روستای علی آباد سادات تا جهانی شدن عطر پسته

از روستای علی آباد سادات تا جهانی شدن عطر پسته

*از روستای علی آباد سادات تا جهانی شدن عطر پسته* داستان ورود پسته به بازار عطر از زبان دکتر مرعشی مخترع عطر پسته وعضو هیئت علمی دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان و مدیرعامل شرکت «عطرمایه پسته ایرانیان» و قصه رسیدن به تولید عطر دلپذیر و خوشبوی پسته در سال ۱۳۹۲ برای دیدار با یک دوست به […]

*از روستای علی آباد سادات تا جهانی شدن عطر پسته* داستان ورود پسته به بازار عطر از زبان دکتر مرعشی مخترع عطر پسته وعضو هیئت علمی دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان و مدیرعامل شرکت «عطرمایه پسته ایرانیان» و قصه رسیدن به تولید عطر دلپذیر و خوشبوی پسته در سال ۱۳۹۲ برای دیدار با یک دوست به تهران عازم شدم. از قضا دوستم مهمانی از آلمان داشت. مقداری پسته تازه و تر از رفسنجان برای این دوست سوغات بردم. وقتی پسته به شخص آلمانی تعارف شد، در مقابل چشمان متعجب من، پوست لطیف و نرم پسته‌ها را بین دستانش کشید و دستش را بو کرد و چنان از بوی این رایحه خوشش آمده بود که همان‌جا جرقه‌ای در ذهن من زده شد و متوجه وجود عنصری ارزشمند (عطر و بوی پسته) و پرفایده شدم که عطر آن را می‌توان به صورت علمی تولید کرد تا در جهان بپیچد و افراد زیادی را مجذوب خود کند.

سیدمحمدباقر مرعشی می گوید: وقتی از تهران به رفسنجان بازگشتم، در این‌باره فکر می‌کردم و سال بعد در فصل پسته با مطالعه در مورد اسانس‌ها، با شیوه‌های اسانس‌گیری آشنا شدم و درصدد تهیه تجهیزات اولیه مورد نیاز برآمدم و مقداری اسانس تهیه کردم. وی افزود: بعد از آن، با معرفی یکی از دوستان و مراجعه به پژوهشکده اسانس در شهر کاشان، از اهمیت آن و خاص بودن این اسانس مطمئن شدم و مراحل ثبت اختراع داخلی و «پتنت» (حق انحصاری ثبت اختراع در خارج از کشور) آغاز شد. البته مشکلات زیادی در این راه وجود داشت که به لطف پروردگار و پیگیری‌های مستمر، مشکلات حل شد و سرانجام در سال ۲۰۱۸ به نتیجه رسید و افتخار ثبت اولین اسانس طبیعی پسته در دنیا به نام ایران به‌دست آمد که افتخاری برای کشور و رفسنجان است. مرعشی توضیح داد: از مهرماه سال جاری، کار پیش‌تولید عطر آغاز شد. هم‌زمان مذاکراتی نیز با مسئولان شهرستان رفسنجان و شرکت مس صورت گرفت و قول‌هایی برای مساعدت و حمایت از تولید محصولات داده شد. خوش‌بختانه کار گروهیِ ما به‌ثمر نشسته و برای نخستین‌بار در جهان، عطرهایی با رایحه‌های انحصاری برپایه اسانس پسته تولید شده است. مدیرعامل شرکت عطرمایه پسته ایرانیان، با اشاره به این‌که محصولات این شرکت با نام اصلی «بنوا» برگرفته از نام «بنه» که به‌نوعی جدّ درختان پسته فعلی هستند، تولید می‌شود، افزود: این محصولات همگی برپایه اسانس طبیعی پسته‌اند که در ترکیب با دیگر اسانس‌های طبیعی در انواع تم‌ها و رایحه‌ها مانند رایحه‌‌های چرمی چوبی، رایحه‌های شیرین و گلی، رایحه‌های میوه‌ای و ادویه‌ای و… گونه‌های متفاوتی را ایجاد کرده است. وی ادامه داد: اولین سری محصولات برند «بنوا»، محصولات فاخری است که شامل عطر فاخر و مردانه «دره راگه»rageh valley (برگرفته از نام دره زیبا و جادویی راگه رفسنجان)، و عطر «باغ باران‌خورده» rainy garden است که یادآور بوی خوش خاک پس از باران است و عطری فاقد جنسیت است و البته دیگر محصولات نیز در حال پژوهش و بازارسنجی برای شروع تولید است. مرعشی در پایان، از حمایت‌های شرکت ملی صنایع مس ایران، مجتمع مس سرچشمه رفسنجان و امور نوآوری این مجتمع، در به‌ثمر رسیدن این ایده قدردانی کرد و گفت: امیدوارم با حمایت مردم، بازار داخلی این محصول را گسترش داده و در ادامه، به بازارهای خارجی برسیم.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*