۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موسسه ذینفعان آبخوان در رفسنجان راه اندازی شد

موسسه ذینفعان آبخوان در رفسنجان راه اندازی شد

«آیین افتتاح موسسه ذینفعان آبخوان و رونمایی از لوگوی این موسسه با حضور مسئولین اعضای هیأت امنا و مدیره این موسسه در سالن زکریا برگزار شد.» 🔹این موسسه در راستای آگاه سازی و افزایش دغدغه عمومی ذینفعان نسبت به اهمیت و ارزش آب و وضعیت موجود آبخوان دشت رفسنجان، جلب مشارکت ذینفعان در راستای نیل […]

«آیین افتتاح موسسه ذینفعان آبخوان و رونمایی از لوگوی این موسسه با حضور مسئولین اعضای هیأت امنا و مدیره این موسسه در سالن زکریا برگزار شد.»

🔹این موسسه در راستای آگاه سازی و افزایش دغدغه عمومی ذینفعان نسبت به اهمیت و ارزش آب و وضعیت موجود آبخوان دشت رفسنجان، جلب مشارکت ذینفعان در راستای نیل به مدیریت محلی بهره برداری از منابع آب، بررسی مشکلات و یافتن راهکار و تهیه بانک اطلاعاتی مربوط به دشت شهرستان، جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و آگاه سازی عمومی نسبت به قوانین، آیین نامه ها و مصوبات و دستورالعمل ها مربوط به آب و کشاورزی و بررسی نقاط ضعف و قوت آیین نامه ها و راهکار درست و تشکیل کارگروه حقوقی و تلاش برای رفع مشکلات ذینفعان راه اندازی شده است.

🔹حسین رضایی فرماندار و عضو هیات امنای موسسه ذینفعان آبخوان رفسنجان در آیین افتتاح این موسسه، اظهار کرد: اساسی ترین اقتصاد رفسنجان به باغداری و منابع آبی گره خورده و سه نسل است که نام این شهرستان با پسته عجین شده و در دنیا مشهور است.

🔹وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در باغات نباید به هیچ قیمتی نابود شود، افزود: متوسط خرده مالکین در چاه های کشاورزی، ۱۱۲ نفر هر چاه می باشد و شاید ۲۰ درصد عمده مالکین چاه های آب کشاورزی را مدیریت می کنند.

🔹فرماندار رفسنجان با بیان اینکه ۴۰ درصد میانگین دبی آب در شهرستان کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: متوسط میانگین دبی چاه های مجاز در سال ۷۸، ۲۵ لیتر بوده که به ۱۴ لیتر بر ثانیه رسیده است.

🔹وی بیان کرد: باغداران بزرگ رفسنجانی هم به خاطر ترس از تغییر پروانه باغات، سطح باغات خود را کاهش نمی دهند و هم چنین موانع قانونی در این حوزه، بهره وری محصول پسته را تحت تاثیر قرار داده است.

🔹مهندس رضایی افزود: عدم انتقال آب چاه توسط کشاورز از یک روستا به روستای دیگر، عدم هزینه کرد دریافتی عوارض آب از کشاورزان از سال ۹۹ برای خود مناطق کشاورزان و افزایش قبوض برق کشاورزان و…از دیگر مشکلاتی است که کشاورز با آن مواجه است.

🔹وی با اشاره به افت سطح آب های زیرزمینی در نقاط مختلف شهرستان،عنوان کرد: ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب هر سال در باغات استفاده یا به هدر می رود ولی در این حوزه مدیریتی صورت نمی گیرد.

🔹عضو هیات مدیره موسسه ذینفعان آبخوان رفسنجان اقدام تجهیز چاه های آب شرب شهر به تله متری و مانیتوری توسط اداره آبفای شهرستان را اقدامی تحسین آمیز خواند و گفت: چنین اقدامی را اداره منابع و آب باید انجام می داد تا با آمار دقیقی که ارائه می شد، برای مدیریت کلان آب منطقه ای تصمیم گیری شود.

🔹مهندس رضایی با اشاره به عدم هزینه کرد عوارض آب از سال ۹۹ از کشاورزان از سوی دولت، خاطرنشان کرد: هزینه این عوارض باید برای دشت همان منطقه هزینه شود متاسفانه به خزانه رفته و برگشتی نداشته است.

🔹فرمانداررفسنجان گفت: تصمیماتی در وزارت نیرو اخذ می شود به ضرر کشاورز است و باعث می شود فکری برای منابع آبی نشود.

🔹مهندس رضایی بیان کرد: جمعی دلسوز اعم از کشاورزان، خانه کشاورز و انجمن های صنفی باغداران و … برای حفظ سفره های آب زیرزمینی گرد هم جمع شدند تا برای اولین بار برای مدیریت آب و منابع آبی تصمیم گیری گیرند.

🔹وی افزود: در ادوار گذشته هر تصمیمی که در حوزه پسته گرفته شده و همیشه نگاهی بالادستی بوده هیچ جا بخش خصوصی دخالت نداشته است ضمن اینکه قوانین وضع شده در حوزه بهره وری، ضد بهره وری است باید در این موضوع اقدام اساسی شود.

🔹وی در پایان سخنان خود ضمن استقبال و حمایت از این موسسه اظهار امیدواری کرد که راه اندازی این موسسه بازخورد خوبی در آینده برای کشاورزان و حوزه پسته شهرستان داشته باشد.

🔹احمدخانی مدیرعامل این موسسه هم در این مراسم با اشاره به مشکلات حوزه آب و کشاورزی رفسنجان هدف از راه اندازی این موسسه را حفظ سفره های آب زیرزمینی و افزایش بهره وری و ارائه راهکارهای مناسب برای برون رفت از بحران به مقامات بالادستی عنوان کرد.

🔹سیدمصطفی مرتضوی دبیر انجمن میراب رفسنجان نیز در این مراسم بر ضرورت همکاری و همراهی همه کشاورزان و فعالان علمی حوزه کشاورزی با این موسسه تاکید کرد و مطالبه گری در این حوزه را مهم دانست و بر ارائه علم و تجربه در کنار سرمایه های اجتماعی و ایجاد راهکارهای مناسب برای مدیریت بحران کم آبی در منطقه و ارائه آن برای اولین بار از نگاه پایین دستی به مسئولین ارشد تاکید کرد.

🔸شایان ذکر است، آیین افتتاح موسسه ذینفعان آبخوان و رونمایی از لوگوی این موسسه عصر روز گذشته با حضور فرماندار، نماینده مردم، دبیرانجمن میراب و اعضای هیأت امنا و مدیره موسسه ذینفعان آبخوان و جمعی از کشاورزان در سالن زکریا برگزار شد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*