۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 809
  • 26 ژانویه 2020 - 14:34
  • 283 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : صادقی
  • منبع : کشکوخبر
طرح «پایتخت کتاب ایران» چه نقاط قوت و ضعفی دارد؟

طرح «پایتخت کتاب ایران» چه نقاط قوت و ضعفی دارد؟

پایتخت کتاب ایران طرح خوبی است، اما همچون هر طرح دیگری نقاط قوت و ضعفی دارد.

به گزارش کشکوخبر، مسئولان کشور ما در دهه‌های اخیر تلاش کرده‌اند که با ایجاد انگیزه در سطح جامعه، اقشار مختلف جامعه را به مطالعه هرچه بیشتر ترغیب کنند. یکی از ایده‌هایی که با هدف افزایش سرانه مطالعه اقشار مختلف جامعه مطرح و اجرایی شده، پایتخت کتاب ایران است.

طرح پایتخت کتاب ایران به نوعی الگوبرداری از طرح پایتخت جهانی کتاب است؛ اما از نظر ساختار اجرایی همخوانی‌های زیادی با شرایط فعالیت فرهنگی در ایران دارد. با مرور راه رفته طرح پایتخت کتاب ایران به نام شهرهایی چون اهواز، نیشابور، بندر بوشهر، کاشان و یزد می‌رسیم.

علی نویدگویی، مدیرمسئول انتشارات نوید شیراز در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، درباره نقاط قوت و ضعف برپایی چنین طرحی برای افزایش سرانه مطالعه در کشور گفت: انتخاب پایتخت کتاب ایران، طرح خوبی است؛ اما نباید کار‌های ما موردی باشد. بهتر است که تلاش‌های مسئولان به یک مدت خاص محدود نشود.

مدیرمسئول انتشارات نوید شیراز اظهار کرد: امروز متأسفانه مواردی چون تلفن همراه جایگزین کتاب شده‌اند و بنیان خانواده را تهدید می‌کنند. چه ایرادی دارد که در مهمانی‌ها راجع به یک کتاب یا یک نویسنده ایرانی حرف بزنیم.

طرح پایتخت کتاب ایران چه نقاط قوت و ضعفی دارد؟

علی اکبر اشعری هم که پیش از این مناصب فرهنگی مختلفی داشته است، در این باره گفت: مسئولان تعیین پایتخت کتاب ایران تلاش می‌کنند با ایجاد فضای رقابت میان شهر‌ها به بهبود وضعیت کتابخوانی در کشور کمک کنند؛ اما من پیش از این هم گفته‌ام یکی از اشکالات وارده به طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران کمیت‌گرایی و تمرکز روی تعداد است.

او بیان کرد: تیراژ کتاب نشان می‌دهد که طرح پایتخت کتاب ایران تأثیر چندانی روی بهبود وضعیت کتابخوانی نگذاشته است. از طرف دیگر به نظر می‌رسد هنوز برنامه خاصی برای سوق دادن جامعه به سمت مطالعه کتاب‌هایی که جامعه را در حوزه علمی و اخلاقی ارتقا می‌دهد، وجود ندارد. در اکثر طرح‌ها و برنامه‌هایی که برای افزایش سرانه مطالعه در کشور مطرح و اجرایی می‌شوند، فقط صرف مطالعه مدنظر است.

گفتنی است در روز‌های اخیر نام شهر‌های ارومیه، شهرضا، تبریز، میاندوآب، بوشهر، گناوه، کاکی، برازجان، کنگان، خورموج، شهرری، سربیشه، سبزوار، بجنورد، دزفول، رامهرمز، مرودشت، جهرم، فسا، شیراز، اوز، اردکان سپیدان، بم، رفسنجان، اسلام‌آباد غرب، لاهیجان، کوه دشت، خرم‌آباد، بهشهر، آمل، ساری، بابل، بندرعباس، بندر کنگ، سیریک، همدان، تفت، اردکان و اشکذر به عنوان نامزد‌های دریافت عنوان پایتخت کتاب ایران اعلام شده است.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*